Mini-muffin Madness

I don’t know about anyone else but when we buy mini-muffins at the store, they are gone in just a day or two. My kids are like vultures around them and the oldest loves mini-muffins for breakfast.

Anyhow, I’m part of a Dave Ramsey meal budgeting group on Facebook and I saw lots of other moms talking about how much they saved making their own mini-muffins. Now, I’ve looked a few places tonight* and re-compared the per muffin price, which ranged from ten cents (Sam’s Club) to fifteen cents (local Kroger). Reviewing my costs for the baking cups, muffin mix, milk and sandwich bags, I came in right at nine cents per muffin. Not a huge money saver, but a penny saved is a penny earned they say. *Full disclosure here, I can’t do math and thought that the store bought muffins were almost fourty cents per muffin. Oh well…

I needed to bake today to release some stress so I decided that homemade mini-muffins would be easy and save us a little money – $3.40 not $102 like I thought before I realized I can’t do math. So, I made a lot of mini-muffins, 340 to be exact. Ever want to know what 340 mini-muffins looks like? Well, here you go.

I used Martha White muffin mix, because our local grocery store carries it in many varieties and it only requires adding milk. We now have the following muffin choices available in packs of four: chocolate chocolate chip, apple cider, blueberry, wild berry, strawberry, lemon poppy seed and banana nut. I’ll be putting all of these packs in freezer bags tomorrow and take a few out of the deep freeze each week as needed for part of breakfast or as snacks when we are on the run.

And some parting wisdom before you go, check your math more than once to make sure what you are doing is really worth the time it will take. 🙂